SEDİR ADASI(CLEOPATRA KOYU)

Defne Butik Otel, dünyanın en iyi 10 plajı içinde yer alan Sedir Adası Plajına(Kleopatra Plajı) giden teknelere araçla sadece 5dk.’lık mesafededir.

Mısır kraliçesi Kleopatra'nın adını taşıyan, kumsalı ve altın sarısı kumlarıyla ünlenen sedir adası, milattan önce 6.yy'dan bugüne uzanan yunan, roma ve Bizans kültürlerine ait izlerle yoğun ilgi gören turistik merkezlerden biridir.

Rivayete göre, kendisiyle evlenmeyi kabul eden Kleopatra'ya bu coşkusunun hediyesini vermek isteyen mısır kralı Antonius, yaklaşık 3000 sene önce balayını geçirmek üzere Kleopatra ile gideceği adaya mısırdan 60 gemiyle bu özel kumları getirmiştir.

Yalnızca dünyanın iki yerinde var olduğu bilinen bu kumun özelliği de ateşte yanıyor, sodalı suda kendiliğinden çoğalıyor ve büyüteç altında incelendiğinde hareket ediyor olmasıdır.Mayıs ayının on beşin den sonra başlayan sedir adası turları ekim ayına kadar devam eder. Muğla ve çevresinden çok sayıda yerli ve yabancı turisti çeken sedir adasının, yılda yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği biliniyor. Düzgün kesme taştan çok sayıda kulesiyle sur duvarları, Apollon Tapınağı, sonradan yapılan kilise, hala ayakta duran iyi korunmuş bir tiyatro, agora ve antik liman kalıntılarıyla ada hem doğal, hem de kültürel anlamda heyecan vericidir.

 

BONCUK KOYU

 

Renkli ve iri çakıllarla dolu sahili boyunca uzanan palmiyelerin arasına gerili hamaklar, özellikle yaz aylarında eksik olmayan bir esinti ve dalgalı olmasına rağmen berrak kalabilen sularıyla Boncuk, sükunet arayanlar için elverişli bir koy. Gün batımında maviden kızıla uzanan renk skalası, geceleri yerini kampçıların tadını çıkardığı bir yıldızlar geçidine bırakır.

 

AKYAKA

Muğla'dan Marmaris'e gelmeden hemen önce, Gökova'nın nefes kesen güzelliğini boydan boya görebiliyorsanız, sakar tepesinden aşağıya iniyorsunuzdur. Yolu takip ederek kıvrıla kıvrıla indiğiniz dağ eteklerinin kıyısında kurulu bir kasabadır Akyaka. Burada geleneksel Ula evlerinin modern mimariyle sentezi kaidedir. Türkiye'nin sayılı 'citta slow' yani yavaş şehirlerinden olan Akyaka, azmaklarındaki balıkçı tekneleri, kafeleri ve butikleriyle keyifli bir gezi rotasıdır. Dozu nispeten yüksek sporlara meraklı olanlar, kano turları ve adı son yıllarda Akyaka ile özdeşleşen kitesurf sporuyla ilgilenebileceklerdir.

 

İNCEKUM

Sedir adasının tam karşı kıyısındaki İncekum plajı, yakın çevredeki birçok ailenin, turkuaz, sığ ve ılık suları nedeniyle akın ettiği dinlenme merkezlerinden biridir. Karadan gelecek olanlar, plajın birkaç kilometre uzağındaki otoparkta indikten sonra kendilerini bekleyen çekçekler sayesinde sahile inebilir, iniş yolunda sabırsızlıklarını gizleyemeyebilirler. Sınırlıda olsa yeme içme olanaklarının bulunduğu İncekumda tuvalet, duş ve soyunma kabinleri de bulabilirsiniz.